Do jakich ciast można wykorzystać barwniki spożywcze?

11 lipca 2018

Po barwniki spożywcze sięga wielu profesjonalnych cukierników, jak i osoby, które wykonują słodkie wypieki wyłącznie w obrębie swojego zacisza domowego. Stały się one dość powszechnym dodatkiem do ciast, ze względu na to, że nadają im oryginalnego, przyciągającego uwagę wyglądu, którego nie da się uzyskać z wykorzystaniem innych składników. Jakie wypieki można wykonywać dzięki barwnikom spożywczym – przeczytasz tutaj?

Tęczowe ciasta

jadalne barwniki używane do ciastTraktowane raczej jako wypieki na specjalną okazję, zdecydowanie robią duże wrażenie wśród wszystkich tych, którzy mają z nimi styczność po raz pierwszy, a w szczególności dzieci. Wydawać by się mogło, że tego typu ciasta wymagają mnóstwo pracy, w rzeczywistości jednak są one stosunkowo proste do wykonania nawet dla amatorów. Najważniejsze jest to, żeby nie przesadzić z ilością barwnika i dodawać go stopniowo – po upieczeniu kolor będzie najczęściej bardziej intensywny niż wcześniej. Do tak przygotowanego ciasta można dodać swoją ulubioną masę do przekładania, dzięki której osiągniemy nie tylko oryginalny wygląd, ale również niesamowity smak.

Poprawa wyglądu różnorodnych wypieków

W rzeczywistości barwniki można wykorzystać przy pieczeniu każdego ciasta, szczególnie wtedy, kiedy wykonuje się je z dziećmi. Nadanie wypiekowi ciekawego koloru jest niezwykle satysfakcjonujące, zwłaszcza że nie zmienia smaku czy konsystencji ciasta. Tutaj również obowiązuje reguła, o której należy pamiętać przy przygotowaniu tęczowych ciast – barwnik spożywczy należy dodawać stopniowo, tak aby regulować intensywność koloru i nie przesadzić z ilością barwnika, który choć bezpieczny, w zbyt dużej ilości może wywoływać efekt przeczyszczający. Znacznie lepiej sprawdzają się barwniki w żelu lub proszku, niż te w płynie, jako że nie zmienią one konsystencji ciasta, nawet jeśli dodaje się je w większej ilości.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.