Potrawy z grilla i patelni grillowej

17 lutego 2019

Polacy uwielbiają grillować i zwykle tak zwany sezon otwiera się już końcem kwietnia i początkiem maja. Warto jednak pamiętać o tym, że dania z grilla mogą cieszyć nasze podniebienia przez cały rok. Można kupić grill elektryczny, który nie jest wielkich rozmiarów i będzie można z niego korzystać nawet w niedużej kuchni, warto mieć też podobną do tych patelnię grillową.

Grill elektryczny do domu

Grill elektryczny to dobra inwestycja do domu, w którym potrawy z grilla po prostu są uwielbiane przez wszystkich. Można na nim przygotowywać mięsa wymagające większej obróbki termicznej, a zatem nawet karkówkę czy żeberka wieprzowe. Będzie również idealny do przygotowywania steków, ryb, ty też dań z drobiu. Jest wygodny w użyciu bo można ustawić go po prostu na kuchennym blacie, włączyć do prądu i używać. Szybko się rozgrzewa i przygotowywanie na nim potraw podobne do tego jak na grillu gazowym. Będzie również bardzo wygodny do używania na zewnątrz na przykład na tarasie czy balkonie.

Patelnia grillowa

Patelnia grillowa to natomiast  rzecz idealna do szybkiego przyrządzania warzyw z grilla. Można na niej grillować na cukinię, bakłażana i paprykę. Nada się również do termicznej obróbki krewetek. Warto kupić dobrej jakości patelnię grillową, na której będzie można obsmażać produkty w bardzo wysokiej temperaturze. Patelnia grillowa jest natomiast nie do końca dobrym sprzętem do przyrządzania mięs wymagających długiego smażenia. Chyba, że używa się do tego tłuszczu – wtedy można smażyć na niej jak na zwykłej patelni.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.