Nakarm swoich pracowników

7 listopada 2018

kraków cateringŻyjemy w czasach ogromnych korporacji, gdy wielu ludzi na co dzień mnóstwo czasu spędza w pracy i na realizowaniu obowiązków zawodowych. Jemy często w pośpiechu i nie zastanawiamy się nad tym, czy są to naprawdę wartościowe posiłki. W codziennej gonitwie i natłoku wyzwań często rezygnujemy z przygotowywania posiłków w domu na rzecz jedzenia na mieście w przypadkowych barach szybkiej obsługi, bo przecież czas to pieniądz. Na szczęście wielu pracodawców, zwłaszcza właścicieli dużych firm, wie, że dobry pracownik, to syty i usatysfakcjonowany pracownik. Dlatego spora część małopolskich pracodawców organizuje posiłki w firmie. Kraków catering zapewnia zróżnicowaną bazę posiłków na każdy dzień tygodnia.

Co można zamówić z dostawą do firmy?

Jedzenie w pracy jest wygodne i komfortowe, ponieważ nie trzeba tracić czasu na szukanie jadłodajni w pobliżu. To ważne ze względu na ograniczony czas przerwy obiadowej. Duże przedsiębiorstwa zwykle mają swój własny bufet, gdzie serwowane są świeże produkty i potrawy. Kraków catering zaopatruje wewnętrzne bufety firmowe w odpowiednio zbilansowane posiłki. Wśród szerokiej oferty wyróżnia się:

– dania mięsne;
– dania rybne;
– dania wegetariańskie;
– dania wegańskie;
– potrawy bez laktozy, czy bez glutenu, dostosowane do potrzeb osób cierpiących na alergie pokarmowe;
– itp.

Catering na co dzień i od święta

Firmy cateringowe zajmują się dostarczaniem jedzenia nie tylko, podczas standardowych dni w pracy, lecz również na specjalne okazje i uroczystości. Bankiety Kraków to szczególna forma podsumowania całorocznych dokonań firmy. Podczas gali wręczania premii, czy honorowania najlepszych pracowników dobre jedzenie jest nieodzowne i podkreśla rangę imprezy. Bankiety w Krakowie i okolicach to imprezy o różnym stopniu sformalizowania i bardzo zróżnicowanym menu, które trafia w gusta wszystkich grup branżowych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.