Formy silikonowe- czy tylko do babeczek i ciast?

16 listopada 2018

Formy silikonowe zyskują coraz więcej zwolenników, trudno się temu dziwić, mają one wiele zalet. Mają elastyczną, nieprzywierającą powierzchnię, dzięki czemu tworzone w nich wypieki mogą przybierać wymyślne wzory. Dzięki takim formom można tworzyć wypieki o niepowtarzalnym charakterze, nie tylko smakowym, ale i wizualnym.

Wady i zalety form silikonowych

Formy silikonowe są bardzo wygodne:
– szybko stygną;
– można z nimi pracować w szerokim zakresie temperatur;
– nie przenoszą zapachów ani smaków;
– są łatwe do utrzymania w czystości oraz przechowania.
Jednak jak wszystko nie są pozbawione wad. Nie można w nich bezpośrednio kroić ciasta, bo można przeciąć również formę. Ponadto trudno w nich uzyskać chrupiącą skórkę na cieście, za to łatwiej uzyskać wilgotne ciasto.

Inne zastosowania form silikonowych?

Stosując produkty takie jak formy silikonowe Silikomart możemy piec babeczki i ciasta o wymyślnych kształtach. Mogą to być ulubione postacie z bajek naszych dzieci, kształty związane z okazją na jakie tworzy się wypieki, czy po prostu kwiaty lub zwierzęta. Ale na tym zastosowanie form wykonanych z silikonu się nie kończy. Można w nich piec bagietki, bułki, bajgle, a nawet gofry.

Silikon doskonale sprawdza się też w niskich temperaturach, w takich formach z powodzeniem można przygotować ciasta i ciasteczka na zimno, a nawet torty lodowe. Dużą popularnością cieszy się także wykonywanie własnych czekoladek i pralinek. Ale w formach silikonowych Silikomart z powodzeniem można przygotować także żelki i galaretki.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.