Kupujemy moździerz kuchenny

30 sierpnia 2020

Moździerze kuchenne to nieco już zapomniane przyrządy, które jednak obecnie zyskują coraz mocniej na popularności. Dzięki możliwości łatwego i szybkiego uzyskania świeżych i aromatycznych przypraw stają się coraz częściej jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Często jednak przy zakupie pada pytanie, z jakiego materiału powinien być wykonany taki moździerz?

Dostępne na rynku moździerze kuchenne

Na rynku akcesoriów kuchennych bez trudu można znaleźć wiele modeli moździerzy, które cechują się zupełnie różnymi użytymi do produkcji materiałami. Oczywiście najpopularniejszy jest model kamienny, lecz z łatwością można znaleźć także takie wersje, jak drewniane, stalowe, czy też żeliwne. Czym konkretnie się one cechują?

Moździerz kamienny najczęściej wykonany jest z granitu lub marmuru. Powoduje to, że jest bardzo mocny i bez najmniejszego trudu można przy jego pomocy skruszyć nawet najtwardsze orzechy. Z drugiej jednak strony jest to moździerz dość ciężki, a przez to mało komfortowy. Równie mocną wersją jest moździerz żeliwny, który jednak wymaga sporo uwagi podczas czyszczenia, ponieważ łatwo jest go uszkodzić. Zupełnie inaczej przedstawia się charakterystyka moździerza ceramicznego, który nie jest podatny w najmniejszym choćby stopniu na zapachy, smaki, czy też zabarwienie od rozcieranych w nim produktów. Niestety nie jest on jednak trwały, przez co nie powinno się go używać do twardych produktów. Jeśli ktoś chce postawić przede wszystkim na wygląd moździerza, powinien zainteresować się wersją drewnianą, która najczęściej wykonana jest z mocnego bambusa. Niestety taki moździerz z łatwością chłonie zarówno wilgoć, smak, jak i zapach, co mocno ogranicza ilość możliwych do rozcieranych w nim produktów.

Który z nich wybrać?

Jak więc doskonale widać, wybór odpowiedniego kuchennego moździerza nie jest wcale łatwy. Dlatego też przed podjęciem decyzji najlepiej jest ocenić, do czego byłby on używany, a dopiero wtedy dobrać do własnych potrzeb konkretny model. Tak dopasowany moździerz kuchenny z pewnością będzie rewelacyjnym kuchennym narzędziem przez wiele lat.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.