Czego użyć do dekoracji tortów?

19 kwietnia 2021

Każdy człowiek musi jeść i nie jest to żadna tajemnica. Pięknie przystrojone potrawy wabią konsumentów i zachęcają zapachami do ich spożycia. Gusta są różne i nie każdemu smakuje to samo, jednak jest jedna kategoria wyrobów, którymi nie pogardzi prawdopodobnie żadna osoba. Mowa tu oczywiście o ciastach i tortach, i ich zniewalająco słodkiemu smakowi. Jak mówią, człowiek nie spożywa potraw tylko ustami – najpierw są one pochłaniane wzrokiem.

Czym udekorować ciasta i torty?

Żeby dany wyrób cukierniczy dobrze się prezentował, należy go odpowiednio przystroić. Służą do tego figurki wykonane z masy cukrowej. Taka masa jest gęstą mieszaniną cukru pudru i żelatyny oraz ewentualnie innych składników, używaną do powlekania tortów i innych wypieków oraz do formowania wspomnianych wcześniej figurek. Masę cukierniczą można formować we właściwie dowolne kształty, co sprawia, że łatwo jest przygotować dekoracje na najróżniejsze okoliczności, takie jak urodziny, imieniny, święta, komunie, wesela i mnóstwo innych okazji. Wyroby wykonane z tej masy są trwałe i długo zachowują swój kształt, przez co nie ma obawy, że zsuną się z ciasta lub tortu.

masa cukrowa

Lepiej wykonać masę cukierniczą samodzielnie, czy kupić?

Samodzielne wykonanie masy wymaga odpowiedniej wiedzy, a najlepiej dodatkowo doświadczenia, gdyż niewłaściwie wykonana masa może nie posiadać pożądanych właściwości. Wówczas jej struktura i łatwość formowania może odbiegać od normy. Własnoręczne wykonanie masy do dekoracji z pewnością daje dużą satysfakcję, jednak lepiej, żeby wykonywały to bardziej doświadczeni cukiernicy. Osoby początkujące mogą znaleźć taką masę w sklepach lub zakupić przez internet. 

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.