Profesjonalne noże kuchenne

15 sierpnia 2021

Podstawowym kuchennym przyrządem każdego kucharza jest oczywiście nóż. Tak naprawdę nie da się przygotować żadnej potrawy bez użycia ostrego noża. 

Niezbędne narzędzie w kuchni

Dotyczy to nie tylko profesjonalnych kucharzy, ale również amatorów, którzy codziennie przyrządzają posiłki w domowym zaciszu. W sprzedaży jest dostępnych wiele kuchennych noży, które są wykonane z różnych materiałów: https://witek.pl/artykuly-kuchenne/noze/. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że są one też przeznaczone do różnych celów. Dlatego wiele osób zastanawia się jak wybrać noże do kuchni, które przez wiele lat będą efektywnie służyć podczas przygotowywania różnych dań. Czasami można w atrakcyjnej cenie znaleźć całe zestawy, które składają się z wielu noży. W sprzedaży są dostępne nawet modele, które kosztują kilka tysięcy złotych za sztukę. Należy jednak pamiętać, że nie będąc profesjonalistą ciężko jest znaleźć jakieś różnice. Do domowego użytku w zupełności powinien wystarczyć zestaw za kilkaset złotych. Nie zawsze trzeba kierować się ceną, ale lepiej omijać najtańsze noże. 

Jakość ostrza

Mają bardzo niską jakość i nie da się ich nawet naostrzyć, a to oznacza, że już po kilku miesiącach nadają się jedynie do wyrzucenia. Odpowiadając na pytanie jak wybrać noże kuchenne, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na twardość ostrza. Dobre noże kuchenne są wyposażone w ostrza o twardości przekraczającej 50 HRC. Niestety praca z bardzo elastycznym i wyginającym się nożem jest nieco problematyczna, dlatego lepiej unikać takich sytuacji. Oczywistą kwestią jest również to, że nóż powinien być ostry. Chodzi o to, żeby nie trzeba było wkładać zbyt dużej siły w cięcie. Ręka ma być tylko przewodnikiem. Czasami jest możliwość przetestowania noży, więc warto z takiej opcji skorzystać. Najlepiej nóż testuje się na twardym warzywie, może to być ziemniak lub cukinia. Trzeba też sprawdzić, czy uchwyt leży dobrze w dłoni oraz czy nóż jest odpowiednio wyważony. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ułatwia pracę i zwiększa wygodę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup noża z antypoślizgowym materiałem na rękojeści. 

Wybór rękojeści

Rękojeść powinna też mieć zabezpieczenia, dzięki którym ciężko się skaleczyć. Wybierając nóż kuchenny trzeba też zwrócić uwagę na to z jakich materiałów został wyprodukowany. Oczywiście największą popularnością cieszą się noże ze stali nierdzewnej. Według powszechnej opinii są one najbardziej wytrzymałe, a jednocześnie charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Kupując taki nóż można mieć pewność, że posłuży przez wiele lat i nie będzie z nim problemów. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku noży ze stali węglowej, która niestety nie jest odporna na korozję. Ciekawym rozwiązaniem jest również użycie cienkiej warstwy ochronnej, która ma zapobiec ścieraniu się noża oraz korozji. Taka metoda znacząco wydłuża żywotność narzędzia. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszyły się noże ceramiczne, które produkuje się z węglika cyrkonu oraz dwutlenku cyrkonu. Nie wymagają one z reguły żadnej specjalnej pielęgnacji, a do tego nie wchodzą w żadne reakcje z produktami żywnościowymi.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.