Jaki garnek żeliwny kupić?

1 września 2021

W każdej kuchni powinny znajdować się garnki żeliwne, ponieważ są niezwykle funkcjonalne i wytrzymałe. Warto jednak dokładnie przemyśleć zakup pierwszego garnka, ponieważ jest to dosyć poważna inwestycja. 

Zalety garnków żeliwnych

Garnek musi być oczywiście dopasowany do osobistych preferencji oraz potrzeb. Mało rzeczy jest tak trwałych jak garnek żeliwny, dlatego wiele osób zrezygnowało nawet ze zwykłych garnków na rzecz żeliwnych. Nie ma się wcale co temu dziwić, ponieważ raz zakupiony garnek żeliwny powinien posłużyć przez wiele lat. Podstawową kwestią o której trzeba pamiętać jest wielkość garnka. W przypadku najmniejszych garnków żeliwnych średnica wynosi 10 cm, a w największych może nawet przekroczyć 40 cm. Warto jednak mieć na uwadze, żeby dopasować wielkość garnka do ilości osób w mieszkaniu. Osoby, które często mają gości również powinny zdecydować się zakupić większy garnek. 

Średnica garnka

Jeśli ktoś mieszka sam to całkowicie wystarczający powinien być garnek żeliwny o średnicy 25 cm. Naczynie musi być też dopasowane do potraw, które będą w nim przygotowywane. Obiad jednogarnkowy można spokojnie ugotować w garnku okrągłym o średnicy 25 cm. Do pieczenia zapiekanek i zapiekania kurczaka najlepiej pasują garnki owalne. Niewiele osób ma świadomość, że w naczyniu żeliwnym można także upiec ciasto oraz chleb. Należy pamiętać, że cena garnków żeliwnych jest dosyć wysoka, dlatego niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Warto jednak mieć na uwadze, że czasami w sprzedaży dostępne są zestawy garnków, które można kupić dużo taniej, niż jakbyśmy kupowali każdy garnek osobno. Warto dodać, że jest to inwestycja na lata, która z pewnością się zwróci. Nawet najbardziej wymagające osoby będą zadowolone, ponieważ garnek żeliwny powinien spełnić ich oczekiwania. Garnki można także użyć do przygotowania smacznych deserów, takich jak babeczki oraz muffinki. Dużą popularnością cieszą się ostatnio zapiekane owoce, które przygotowuje się niezwykle szybko w garnku żeliwnym. Jedyne miejsce, gdzie emalia nie osłania żeliwa to rant naczynia.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.