Cukier trzcinowy nierafinowany – w jaki sposób jest lepszy?

13 października 2021

Cukier trzcinowy jest substancją słodzącą, która jest szeroko stosowana w piekarnictwie i gotowaniu. Jest to zwykle biała substancja pozyskiwana z trzciny cukrowej, która jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i ma wysoki indeks glikemiczny. Nie zawiera alkoholi cukrowych ani sztucznych słodzików. Nie powinien być stosowany przez diabetyków, ale może być stosowany przez osoby na diecie bezglutenowej. Istnieje kilka różnych rodzajów cukru brązowego, każdy produkowany z innej odmiany trzciny cukrowej i o innym profilu odżywczym.

Biały cukier trzcinowy poddany rafinacji

Cukier trzcinowy to biały, krystaliczny proszek produkowany przez niektóre rośliny. Zawiera niewielkie ilości glukozy i fruktozy, a także kilka innych substancji. Wytwarzany jest przez gotowanie soku z trzciny cukrowej i jest kilkaset razy słodszy od organicznie występujących cukrów w owocach jak fruktoza. Używany w kuchni może dodać słodyczy i smaku potrawom.

cukier trzcinowy nierafinowany

Brązowy cukier z trzciny cukrowej nie poddany rafinacji

Cukier brązowy zawiera niewielkie ilości białka, błonnika i tłuszczu. Jest to produkt nierafinowany, który jest substancją słodzącą wytwarzaną z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Często dodaje się go do przetworzonej żywności, takiej jak pieczywo lub płatki śniadaniowe. Prawdziwy brązowy cukier jest nieprzetworzony i nierafinowany, co oznacza, że podczas produkcji nie był poddawany działaniu wysokich temperatur lub środków chemicznych. Uważa się, że jest on zdrowszą alternatywą dla cukru, ponieważ zawiera mniej kalorii, mniej sodu i nie zawiera sztucznych składników. W praktyce jest on tak samo słodki jak sacharoza i pozwala uzyskać w kuchni ten sam efekt – ze specyficznym aromatem melasy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.