Waza, głęboki talerz, czy bulionówka? Wybór naczynia do podawania zup

10 grudnia 2021

Zupa to najpopularniejsze danie obiadowe, które zawsze serwowane jest jako pierwsze. Podczas eleganckich obiadów, należy wziąć pod uwagę zasady savoire-vivre’u, aby prawidłowo dobrać naczynie do rodzaju serwowanej zupy. Ta informacja jest bardzo istotna, zasadniczo zupy można podawać w wielu naczyniach – bulionówkach, miseczkach, wazach, talerzach głębokich, filiżankach itp.

Elegancka waza

Wazę stosuje się zazwyczaj podczas bardzo licznego spotkania towarzyskiego. Wygląda bardzo elegancko i przy tym jest niezwykle praktyczna. Wystarczy napełnić ją zupą, postawić na środku stołu i goście sami napełnią swoje talerze. Wbrew pozorom, serwowanie zupy z wazy uchodzi za bardzo eleganckie, wiec nie ma obawy, że ktokolwiek z gości mógłby poczuć się urażony.

Głęboki talerz

Tradycyjne głębokie talerze to najczęściej wykorzystywane naczynie do podawania zup. Korzysta się z nich niemal w każdym domu podczas spożywania obiadów, przez co stały się podstawowym wyposażeniem kuchni. Talerze najczęściej wykonane są z porcelany lub ceramiki. Dostępne są w wielu kształtach, kolorach lub ozdobach, dzięki czemu mogą stać się wyjątkową ozdobą niemal każdego stołu.

Bulionówka miseczka z uszami

Flaczarki bulionówki do zupy to nieco rzadziej wykorzystywane naczynie do podawania potraw. Swoim wyglądem przypominają niewielkie miseczki z dwoma uszkami po bokach. Najczęściej pojawiają się podczas eleganckich lub świątecznych obiadów. Przeznaczone są głównie do podawania tak zwanych zup bez dodatków – bulionu lub barszczu czerwonego. Ze względu na ich specyficzny wygląd i sposób korzystania, powinny zostać ustawione na talerzyku wyłożonym serwetką.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.