Dlaczego warto jeść makaron z soczewicy? Jakie ma właściwości?

15 grudnia 2021

Choć makarony są domeną Włochów, to bardzo często goszczą także na polskich stołach. Makaron z soczewicy to doskonała alternatywa dla makaronu tradycyjnego. Jest nie tylko znacznie zdrowszy, ale ma też lepszy wpływ na ludzki organizm i dobre samopoczucie. Jakie są jego właściwości? Dlaczego makaron z soczewicy warto wykorzystywać podczas przygotowania posiłków?

Kto powinien jeść makaron z soczewicy?

Soczewica to roślina strączkowa podobnie jak fasola, czy groch. Przede wszystkim makaron z soczewicy to produkt całkowicie pozbawiony produktów pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu spokojnie mogą go jeść weganie.
Ponadto w jego składzie nie można znaleźć też glutenu. Osoby z nietolerancją nie muszą się więc obawiać, że wystąpi u nich reakcja alergiczna. Chorzy na celiakię mają okrojony zakres wyboru, jeśli chodzi o produkty niezawierające glutenu. Mimo że coraz więcej pojawia się ich na rynku, to często mają zawyżoną cenę i nie mają cennych składników mineralnych. Natomiast makaron z soczewicy jest bogaty w białko oraz błonnik, jest dość popularnym produktem i można go również kupić w sklepach online jak np. Fitorsweet.

makaron z soczewicy

Właściwości odżywcze makaronu z soczewicy i jego wpływ na zdrowie

Makaron z soczewicy zawiera w 100 g:

  • około 340 kalorii.
  • 23 g białka.
  • 56 g węglowodanów.
  • 1,7 g tłuszczów.

Cechuje go przede wszystkim korzystny wpływ na zdrowie. Poza osobami z celiakią czy na diecie wegańskiej mogą też spożywać osoby cierpiące na cukrzycę. Makaron bowiem wykazuje bardzo niski indeks glikemiczny. Wprowadzenie go do jadłospisu znacząco zmniejsza ryzyko wzrostu stężenia cukru we krwi. Ponadto jest źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny dla kobiet w ciąży. Makaron z soczewicy jest zalecany także osobom z wysokim ciśnieniem tętniczym, złym cholesterolem oraz anemią.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.