Rodzaje rondli oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań

2 stycznia 2022

Rondel to konieczny element w każdej kuchni. To niewielkie naczynie łączy w sobie cechy oraz funkcjonalność typowego garnka oraz patelni. Zazwyczaj ma pojedynczą rączkę i sprzedawany jest w zestawie z pokrywką. Podczas wyboru oraz zakupu rondla warto jednak zwrócić uwagę na kilka jego cech, w tym na przykład jakość oraz rodzaj materiału, z którego został wykonany. 

Rodzaje rondli

Podczas wyboru i zakupu rondli dość często pada pytanie jak wybrać rondel, w kontekście jego materiału. W bogatej ofercie sprzedaży dostępne są bowiem produkty wykonane ze stali nierdzewnej czy emalii. Wszystkie one różnią się nie tylko wyglądem, ale również trwałością czy ceną.     

Rondel emaliowany

Rondle wykonane z emalii zazwyczaj są dość tanie. Wraz z atrakcyjną ceną idzie jednak w parze niska jakość oraz mała wytrzymałość produktu. Tego typu rondle cechują się zwykle dość szybkim łuszczeniem farby oraz tendencją do przypalania.     

Rondel ze stali nierdzewnej

W wielu przypadkach na pytanie dotyczące tego jaki wybrać rondel pada sugestia, że ze stali. Tego typu produkty cechują się estetycznym wyglądem oraz odpornością na obicia i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, zwykle rondle ze stali posiadają wyprofilowany rant, który ułatwia ich użytkowanie. Grube i masywne dno stosowane w dobrej jakości garnkach ze stali pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła oraz utrzymanie go przez długi czas. Podczas wyboru rondla ze stali warto zwracać uwagę na obecną w naczyniu miarkę, która w znacznym stopniu wpływa na jego funkcjonalność.  

Rondel ceramiczny

Rondle ceramiczne cechują się w porównaniu z tymi wykonanymi ze stali znacznie większym ciężarem. Rondle ceramiczne są masywne i bardzo estetyczne. Są jednak dość kruche i podatne na wyszczerbienia i zarysowania.   

Rondel miedziany

Rondle miedziane swoją stylistyką nawiązuję do klimatu retro. Są one bardzo ekonomiczne, ponieważ doskonale przewodzą oraz utrzymują ciepło. Jednak w przypadku niektórych potraw, w tym zawierających kwas nie mogą być stosowane.     

Rondel żeliwny

Obecnie produkowane rondle żeliwne są estetycznie wykonane oraz nawiązują do swoich wieloletnich tradycji. Bardzo dobrze przewodzą ciepło, długo je utrzymują, a dodatkowo są bardzo wytrzymałe.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.