Syrop z agawy – wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni

10 czerwca 2022

Zagęszczony sok z agawy jest świetną alternatywą dla białego cukru. Można stosować go do wypieków, słodzenia napojów oraz do przyrządzania smakowitych deserów. Syrop dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma postać i kolor ciekłego miodu. Cechuje go stosunkowo niski indeks glikemiczny, co zawdzięcza wysokiej zawartości fruktozy.

Wartości odżywcze syropu z agawy

SYROP-Z-AGAWY-CIEMNYSyrop najczęściej uzyskuje się z dwóch meksykańskich gatunków agawy. Ilość poszczególnych składników w produkcie może wahać się w zależności od gatunku, sposobu uprawy roślin oraz od metody pozyskiwania soku. Wartości odżywcze w 100 g:

  • ok. 300 kcal,
  • 0 g tłuszczu,
  • 0 g białka,
  • ok. 80 g węglowodanów,
  • 0,02 g soli.

Syrop z agawy ma niższy indeks glikemiczny niż miód lub zwykły cukier, dlatego często stosowany jest przez osoby będące na diecie. Za niski indeks odpowiada wysoka zawartość fruktozy, czyli cukru prostego. Zagęszczonym sokiem można z powodzeniem słodzić ulubione napoje, takie jak kawa lub herbata. Słodki syrop ma jasny kolor, w smaku przypomina nieco karmel.

Do czego używać syropu z agawy?

Syropu można używać do przyrządzania deserów. Sprawdzi się jako polewa do naleśników, gofrów lub lodów. Zagęszczony syrop z agawy znakomicie rozpuszcza się, dlatego jest stosowany do wypieków zamiast tradycyjnego cukru. Dużą zaletą syropu z agawy jest brak krystalizacji podczas pieczenia.

Syrop to świetny zamiennik miodu dla osób będących na diecie wegańskiej. Warto sięgać po ekologiczne produkty, które powstają z najwyższej jakości roślin uprawianych bez stosowania chemii. W sklepie FitOrSweet mamy gwarancję tego że syrop z agawy będzie wysokiej jakości i z dobrym składem.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.