Czym można zastąpić cukier?

28 czerwca 2022

Cukier musi występować w diecie, jednak jego nadmiar powoduje nieodwracalne skutki w organizmie. Czy zastąpić cukier, by móc cieszyć się słodkim smakiem potraw bez obawy o swoje zdrowie?

Jakie są zamienniki cukru, które można stosować w domu?

zdrowy cukierCi którzy są na diecie redukcyjnej lub nie mogą spożywać cukru mogą używać:

  • Stewię
  • Ksylitol

Najbardziej popularnymi zamiennikami są stawia oraz ksylitol. Do produkcji stewii wykorzystuje się liście tej właśnie rośliny, w swoim składzie ma ogromną ilość glikozydów dlatego może być słodsza niż cukier nawet o 300 razy. Stewia obniża ciśnienie krwi oraz ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Może przybierać postać proszku, płynu lub świeżych liści.

Ksylitol ma nawet o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego może być stosowany podczas diet odchudzających. Posiada cenne działanie probiotyczne i jest to świetny zamiennych dla diabetyków.

W sklepie FitOrSweet zakupisz naturalny zdrowy cukier w dobrej cenie i różne rodzaje.

Jakie zamienniki cukru stosują producenci żywności?

  • Erytrol
  • Tagatozę
  • Maltitol

Erytrol nie podnosi poziomu glukozy we krwi, jest stosowany do produkcji musztard, lodów oraz gum do żucia, nie ma właściwości prozdrowotnych i jest mało kaloryczny.

Tagatoza jest cukrem pozyskiwanym z laktozy i jest słodka tak samo jak klasyczny cukier. Ma również niski index glikemiczny.

Maltitol jest stosowany do słodzenia żywności i słodkich napojów, jest wykorzystywany także w przemyśle farmaceutycznym. Jest o wiele mniej kaloryczny niż sacharoza i ma niższy index glikemiczny.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.