Jak pokroić ciasto biszkoptowe nożem strunowym?

5 września 2022

Ze względu na swoją gęstość, biszkopt kroi się zazwyczaj za pomocą noża z ząbkowaną krawędzią. Jednak nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Z tego powodu przygotowaliśmy ten krótki post o tym, jak można pokroić biszkopt za pomocą noża strunowego. Ciasta biszkoptowe są wykonane z połączenia wody i suszonych białek lub całych jaj. Suszone jajka są ubijane, aby włączyć powietrze do mieszaniny i wytworzyć szczyty, gdy ubija się je na wysokich obrotach przez około 10 sekund. Powstaje w ten sposób piankowe ciasto, które działa jak wypełniacz i daje lekkie, gąbczaste ciastka. W zależności od rodzaju użytej mąki, biszkopt może mieć kolor żółtawy lub białawy. Różne mieszanki powodują różne tekstury biszkoptów; niektóre są gęstsze niż inne.

Jak pokroić biszkopt nożem strunowym?

Zanim zaczniesz, warto zauważyć, że biszkopty są w większości wykonane z białek jaj i niewielkiej ilości mąki. Są również bardzo podatne na wilgoć, więc zazwyczaj muszą być przechowywane w szczelnym pojemniku.

Wybierz odpowiedni nóż do krojenia biszkoptu

Dobry nóż do biszkoptu będzie miał długie, cienkie ostrze. Zbyt grube ostrze spowoduje, że okruchy będą spadać, natomiast zbyt cienkie ostrze spowoduje słabe cięcie, a nie czyste rozdzielenie warstw tortu. Ostrze powinno być również wystarczająco zakrzywione, aby dostać się do okruchów ciasta bez przebijania się przez powierzchnię do lukru.

Wskazówki dotyczące krojenia biszkoptu za pomocą noża strunowego do ciasta

  • Do cięcia biszkoptu użyj okrągłego noża do tortu. W przeciwieństwie do prostego noża, okrągły nóż ma zakrzywioną krawędź, która jest bardziej odpowiednia do cięcia biszkoptów.
  • Połóż biszkopt na płaskiej powierzchni stroną, która ma okruchy skierowane do góry.
  • Zaczynając od jednego końca ciasta, ostrożnie przetnij okruchy nożem strunowym.
  • Możesz również użyć skrobaczki do ławek, która pomoże dostać się do okruchów.
  • Obróć biszkopt i przetnij drugą stronę ciasta, ponownie za pomocą noża strunowego.
  • Unikaj cięcia zbyt blisko brzegu tortu, ponieważ wcinasz się w lukier.
  • Jeśli tort ma wzór lub jest zbyt trudny do przecięcia, możesz użyć ząbkowanej krawędzi, aby przeciąć warstwy tortu.
  • Podczas cięcia warstw ciasta ząbkowaną krawędzią należy uważać, aby nie skręcić lub nie uszkodzić warstw ciasta.
  • Aby mieć pewność, że warstwy ciasta są całkowicie rozdzielone, użyj płaskiego, okrągłego noża do rozdzielenia warstw.

Krojenie biszkoptu nożem strunowym do ciasta – podsumowanie.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu o tym, jak kroić biszkopt nożem strunowym. Mamy nadzieję, że nauczyłeś się czegoś nowego i nie zapomnij przypiąć tego artykułu do wykorzystania w przyszłości. Mamy nadzieje że zachęciliśmy Cię do zakupu noża strunowego do ciasta. Jeśli masz jakieś inne pytania, nie wahaj się zadać ich w sekcji komentarzy poniżej.

Widzimy się w następnym poście!

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.