Środki smarne – zastosowanie w branży spożywczej

3 maja 2023

Smar spożywczy musi pełnić jednocześnie kilka funkcji. Oprócz ochrony i poprawy funkcjonalności poszczególnych części w maszynach przemysłowych, musi być również dopuszczony do kontaktu z żywnością. Środki antyadhezyjne są dopuszczone do kontaktu z żywnością i są odpowiednie zarówno do użytku komercyjnego (np. wysokotemperaturowy smar spożywczy), jak i użytkowego (np. smar spożywczy stosowany w ekspresach do kawy).

Jak działa smar spożywczy?

Spośród wszystkich smarów tylko smary silikonowe są dopuszczone do kontaktu z żywnością i stosować je można w przemyśle spożywczym. Smar spożywczy w sprayu lub tubie (tutaj) zapewnia wysoki poziom ochrony poszczególnych elementów maszyny przed toksycznym rozwojem pleśni, grzybów oraz różnego rodzaju bakterii, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ponadto smar ten zabezpiecza maszyny przetwórstwa spożywczego, zapewnia smarowność, a także zabezpiecza elementy maszyn przed uszkodzeniem.

środki antyadhezyjne

Bezpieczna żywność – środki antyadhezyjne

Oleje i smary, które stosuje się w przemyśle spożywczym muszą nie tylko odznaczać się odpowiednimi właściwościami eksploatacyjnymi, ale także muszą spełniać wszelakie normy i przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa żywności. Jest to konieczne aby konsumenci produktów mogli cieszyć się jak najlepszą jakością produktów bez obaw o swoje zdrowie.

Zabezpieczona i odpowiednio przygotowywana żywność jest jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na zdrowie człowieka. Oznacza to produkt, który nie zawiera zanieczyszczeń chemicznych, fizycznych lub biologicznych przekraczających dopuszczalne poziomy gwarantowane odpowiednimi przepisami prawa. Jednak nie tylko same produkty są ważne, ale także sprzęt używany w produkcji żywności, w tym środki smarne stosowane w maszynach, które biorą udział w produkcji żywności. Używając odpowiednich smarów spożywczych dla przemysłu żywności, producenci mogą zapewnić, że ich produkty są produkowane w bezpiecznym oraz czystym środowisku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.