Zastosowanie sosu teriyaki

10 lipca 2018

Sos teriyaki to jeden z najpopularniejszych azjatyckich sosów. Jego nazwa pochodzi od czasownika „błyszczeć”. Wszystko to dlatego, że pięknie prezentuje się na potrawach i nadaje im smakowitego połysku i blasku. Bez sosu teriyaki nie ma kuchni azjatyckiej.

Zastosowanie sosu teriyaki

Sos teriyaki ma bardzo oryginalny i złożony smak, dlatego ma w kuchni wiele zastosowań. Europejczycy coraz częściej stosują go jako marynatę dla pieczonych mięs, dzięki czemu ich skórka staje się krucha, błyszcząca i chrupiąca. W Polsce coraz częściej sos stosuje się jako dodatek do dań grillowanych.

Co ciekawe, wielbiciele sosu teriyaki znajdują dla niego coraz to nowe zastosowania. Wiele osób macza w nim jedzone kawałki sushi – wtedy pełni on rolę dipu. Najważniejsze, że każda przyprawa doprawiona sosem teriyaki zyskuje orientalnego, azjatyckiego charakteru.

Przygotowanie sosu teriyaki na własną rękę

W sklepach znaleźć można wiele gotowych sosów, jednak z ich jakością bywa naprawdę różnie. Dobry sos teriyaki może kosztować naprawdę sporo, dlatego warto pokusić się o jego samodzielne przygotowanie na własną rękę.

Nie jest to trudna sztuka, a dzięki temu można smak sosu dowolnie modyfikować w zależności od własnych upodobań i gustów.

Bazą sosu jest sos sojowy, miód i imbir. Są to więc składniki, które w Polsce bez żadnego problemu można znaleźć na sklepowych półkach. Proporcje również są stałe – jedna szklanka sosu sojowego zmieszana z czterema łyżeczkami miodu i jedną łyżeczką imbiru – takie połączenie daje wspaniały sos teriyaki – zobacz https://www.aledobre.pl/3816,sos_teriyaki_300_ml_yamasa.html. Uzyskaną mieszankę należy delikatnie podgotować, po czym można rozrzedzić ją wodą do uzyskania pożądanej gęstości.

Mając bazowy sos, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco poeksperymentować z jego smakiem. Do podstawowej mieszanki dodać można czosnek, zioła, ostrą paprykę, ocet ryżowy, alkohol sake, cynamon czy kminek. W ten sposób uzyskać można wiele ciekawych smaków.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.