Miód słonecznikowy – właściwości

10 sierpnia 2022

Zawsze, gdy dominuje słonecznik, miód jest czysty. Jeśli w glebie znajdują się jakieś szkodliwe substancje, np. zanieczyszczenia, nie docierają one do kwiatu. Dzieje się tak dlatego, że roślina zatrzymuje je w łodygach. Oznacza to, że nektar, który zbierają pszczoły jest zupełnie nieskażony.

Jakie są korzyści z miodu słonecznikowego?

Przekonasz się, że miód słonecznikowy to korzystny surowiec, który warto mieć pod ręką. Badania pokazują, że słonecznik jest zdrowy nie tylko dla ludzi, ale również dla pszczół. Pyłek słonecznika zwalcza śmiertelne patogeny, które mogłyby zaszkodzić pszczołom, powodując zmniejszenie liczby kolonii. Miód słonecznikowy jest korzystny dla ludzi, ponieważ łagodzi objawy grypy, alergii, a nawet zwykłego przeziębienia. Może natychmiast złagodzić ból gardła i jest znany ze swojego leczniczego wpływu na układ oddechowy. Miód słonecznikowy to żywność pełna antyoksydantów. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że jest idealnym, naturalnym środkiem antyseptycznym. Innym atrybutem jest to, że miód słonecznikowy jest dobry dla zdrowia serca. Jednym z powodów, dla których miód słonecznikowy jest preferowany przez pszczelarzy, jest wysoka wydajność, jaką przynosi. Pszczoły wykazują większą aktywność, gdy sezon słonecznikowy jest w szczytowym momencie.

miód słonecznikowy

Dlaczego surowy miód słonecznikowy jest rzadko spotykany w supermarketach?

Surowy miód słonecznikowy jest jednym z najszybciej krystalizujących się rodzajów miodu. Robi to w krótkim czasie, tworząc twardą konsystencję złożoną z drobnych kryształków. Oznacza to, że rozlewanie surowego miodu słonecznikowego do opakowań konsumenckich jest bardzo trudne, pracochłonne i czasochłonne. Skrystalizowany surowy miód może wyglądać wizualnie nieatrakcyjnie dla wielu konsumentów i jest często kojarzony ze starym lub przeterminowanym miodem. Wielu producentów komercyjnych radzi sobie z krystalizacją poprzez podgrzewanie surowego miodu, aby trwale przywrócić go do stanu płynnego. Niestety, proces ten niszczy wiele właściwości antybakteryjnych miodu, jak również zmniejsza jego siłę działania, smak i kolor. Powstały w ten sposób miód nie jest ani surowy, ani niepasteryzowany, ani zdrowy, ze względu na proces, jakiemu został poddany. Miód słonecznikowy nie należy do najbardziej znanych rodzajów miodu w wielu regionach, jednak pod względem smaku, konsystencji i zawartości jest powszechnie uznawany przez osoby, które go próbowały, za jeden z najlepszych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.